Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych„Oberschlesien – tu, gdzie się spotkaliśmy.” Pokaz filmu Michała Majerskiego z udziałem reżysera w ramach projektu: „HAUSbesuche – Spotkania DOMowe.”


 „Oberschlesien – tu, gdzie się spotkaliśmy“ to dopiero trzecia w Polsce projekcja już szeroko dyskutowanego i nagrodzonego European Media Grand Award pełnometrażowego filmu dokumentalnego o współczesnym Śląsku. Na poszukiwanie tożsamości Górnoślązaków, rozmowę i pokaz filmu zapraszamy 9 grudnia br. do klubu „Perełka” w Gliwicach.

 

 

 

 

 

 

HAUSbesuche – Spotkania DOMowe.
Polska i niemiecka kultura w dialogu

„Oberschlesien – tu, gdzie się spotkaliśmy”. Rozmowa i pokaz filmu Michała Majerskiego

9 grudnia (pon.) 2013 r. o godz. 17.00
Centrum Organizacji Kulturalnych „Perełka”
ul. Studzienna 6, 44-100 Gliwice

 

Film dokumentalny „Oberschlesien – tu, gdzie się spotkaliśmy” wpisuje się w nową wielką falę „odpominania” powojennej historii i z szokującą otwartością podejmuje przemilczany problem zerwania ciągłości historii Śląska jako konsekwencji wypędzeń, przesiedleń i komunistycznej dyktatury. Pokazuje otwarty do tej pory problem polsko-niemieckich konfliktów i wypierania śladów dawnej kultury. Powojenni Górnoślązacy zostali pozbawieni swoich korzeni albo wcale ich nie posiadają. Nadszedł moment, kiedy młodzi ludzie poszukują prawdy o sobie i o Górnym Śląsku, ponieważ chcą wiedzieć, kim są i gdzie żyją. Pytają, co się tutaj stało? Ten film to próba odpowiedzi na ich pytania.

Michał Majerski wychował się w Gliwicach, a obecnie mieszka w Berlinie i Szczecinie. Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej dał się poznać jako „specjalista od tematów, które inni omijają szerokim łukiem” (Gazeta Wyborcza). Nowy film Majerskiego, który w kwietniu 2013 otrzymał główną nagrodę Erasmus European Media Awards, jest wołaniem o to, żeby Śląsk ratować przed nadciągającą katastrofą. A jednym z jej głównych powodów to, według reżysera, fakt, iż mieszkańcy Śląska żyją w oddzielonych światach i tak mało wiedzą o sobie nawzajem.

Zapraszamy serdecznie na pokaz filmu „Oberschlesien – tu, gdzie się spotkaliśmy” i rozmowę z jego reżyserem Michałem Majerskim w dniu 9 grudnia o godz. 17.00 do klubu „Perełka” w Gliwicach. Moderacja spotkania: prof. dr hab. Romuald Jończy.

Zwiastun filmu: http://vimeo.com/57789925

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „HAUSbesuche - Spotkania domowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu” mającego na celu przybliżenie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem, faksem bądź telefonicznie) do dnia 5 grudnia br.

 « wsteczKONTAKT
Edyta Lisson,
ifa-manager ds. kultury
w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej,
tel. 32 461 20 70,
faks: 32 461 20 71,
e-mail: edyta.lisson@haus.pl
DO POBRANIA

Formularz zgłoszeniowy [.doc]

PARTNERZY

Partner projektu:


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu


Patronat medialny


Gazeta WyborczaWochenblatt.plPro Futura