Logo DWPN 1%

Z okazji 60 rocznicy Powstania w NRD.
Dodaj do ulubionychFundacja Konrada Adenauera w Polsce, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego prezentują od 17 do 27 czerwca 2013 r., wystawę „Opozycja i opór w NRD” w progach UMWO, ul. Piastowska 14, Opole (hol przed salą Ostrówek)

 

 

 

 

 

 

W dniu 27 czerwca 2013 odbędzie finisaż wystawy, połączony z wykładem oraz dyskusją panelową pt.: „17 czerwca 1953 – 60 Rocznica Powstania w NRD”.

60 lat temu w dniu 17 czerwca 1953 r. w Berlinie oraz wielu innych miastach ówczesnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej odważni ludzie wyszli na ulice żądając wolności i jedności Niemiec. W około 700 miejscowościach Wschodnich Niemiec demonstrowało blisko 1,5 miliona ludzi nie tylko przeciwko pogarszającym się warunkom pracowniczym i zwiększeniu norm wydajności pracy, ale także za wolnymi wyborami i zjednoczeniem kraju. Czerwiec 1953 pozostawał do 1989 roku najgłębszym kryzysem reżimu komunistycznego w NRD.

Powstanie zostało krwawo stłumione z pomocą sowieckiego wojska i czołgów. 80 osób straciło życie, 15.000 zostało aresztowanych, wydano ponad 2000 wyroków skazujących, w tym dwa wyroki śmierci. Miały miejsce rozstrzelania na mocy wyroków sądów wojskowych.

Ekspozycja „Opozycja i opór w NRD” jest częścią polsko-niemieckiej wystawy „Polacy i Niemcy przeciwko dyktaturze komunistycznej”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Fundację Ettersberg w Weimarze i Fundację Konrada Adenauera w Polsce. Od roku 2005 wystawa „Polacy i Niemcy przeciwko dyktaturze komunistycznej” zaprezentowana została w licznych miastach Polski.

Zapraszamy Państwa serdecznie do zwiedzania wystawy od 17 do 27 czerwca, w dni powszednie w godz. 7.30 do 15.30, w holu przed Salą Ostrówek, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, ul. Piastowska 14, Opole

Wystawa „Opozycja i opór w NRD” przygotowana została przez Fundację Ettersberg w Weimarze przy współpracy Fundacji Haus der Geschichte der Bundesrepublik oraz Deutschland/ Zeitgeschichtliches Forum Leipzig.

Teksty i koncepcja: dr Ehrhart Neubert przy współpracy Markusa Piepera

Realizacja: EOBAN Programmkontor GmbH, Erfurt

Projekt graficzny i skład: Aleksander Reich, Erfurt    

 

 

 « wsteczKONTAKT
Beata Woźniak

tel. 77 40 25 105

fax. 77 40 25 115

mail: beata.wozniak@haus.pl

PARTNERZY

Fundacja Konrada Adenauera w Polsce

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego