Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychZaproszenie na „Rozmowy o Niemczech”: „17 czerwca 1953 r. 60-ta rocznica powstania w NRD” z Ambasadorem RFN w Polsce, Rüdigerem Freiherr von Fritsch, dnia 27 czerwca br., w Opolu.


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce organizują kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy o Niemczech”, pt.: „17 czerwca 1953 r. 60-ta rocznica powstania w NRD”. Gościem honorowym spotkania będzie Ambasador RFN w Polsce, Rüdiger Freiherr von Fritsch.

Wydarzenia 17 czerwca 1953 r., i wybuch powstania NRD, zapoczątkowały nieprzerwane zmagania z dyktaturami komunistycznymi w Europie wschodniej, których owocem było zerwanie żelaznej kurtyny w roku 1989 r. Ideą naszego spotkania dyskusyjnego jest przypomnienie współczesnym
bolesnych, wydarzeń czerwcowych 1953 roku i dyskurs nad pamięcią i konotacjami tych wydarzeń w polskiej i niemieckiej przestrzeni publicznej.

Gościem honorowym naszego spotkania będzie Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polce, p. Rüdiger Freiherr von Fritsch, wybitny niemiecki dyplomata oraz autor książki „Stempel do wolności. Ucieczka z Niemiec do Niemiec”, która nawiązuje bezpośrednio do oporu wobec komunistycznego
reżimu. Mamy nadzieję, iż spotkanie z Ambasadorem RFN w województwie opolskim pozwoli przybliżyć jego mieszkańcom, tę ważką kartę wspólnej, europejskiej historii.

„Rozmowom o Niemczech” towarzyszy wystawa Instytutu Pamięci Narodowej, Fundacji Ettersberg oraz Fundacji Konrada Adenauera w Polsce pt. ”Opozycja i opór w NRD”, będącą częścią polsko-niemieckiej wystawy: „Polacy i Niemcy przeciwko komunistycznej dyktaturze”, którą w dniach 17 -27 czerwca można zwiedzać w holu przed salą Ostrówek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Prezentacja wystawy będzie dopełnieniem zagadnień podejmowanych podczas dyskusji o wydarzeniach z 17 czerwca 1953 r., w NRD.

Spotkanie Rozmowy o Niemczech odbędzie się 27 czerwca br., (czwartek) o godz. 17.00 w Sali Konferencyjnej „Ostrówek” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, ul. Piastowska 14.

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie w językach polskim i niemieckim. Po jego zakończeniu zapraszamy na finisaż wystawy oraz lampkę wina. Po spotkaniu Ambasador RFN w Polsce, będzie podpisywał swoją książkę: „Stempel do wolności. Ucieczka z Niemiec do Niemiec”, która można będzie również nabyć podczas spotkania.

W załączeniu znajdą Państwo szczegółowy program spotkania oraz kartę potwierdzenia uczestnictwa.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 25 czerwca br. u p. Beaty Woźniak, DWPN Opole, tel. 77 40 25 105, faks: 77 40 25 115, e-mail: beata.wozniak@haus.pl, www.kas.pl.« wsteczKONTAKT
Beaty Woźniak

tel. 77 40 25 105

faks. 77 40 25 115

e-mail: beata.wozniak@haus.pl

DO POBRANIA

Formularz zgłoszenia [.doc]

Zaproszenie [.pdf]

PARTNERZY

 

Fundacja Konrada Adenauera w Polsce

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Opolskiego