Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychOtwarcie wystawy „Schönwald – wieś z przeszłości” oraz obchody „Dnia schönwaldzkiego”


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Muzeum w Gliwicach zapraszają serdecznie 16 czerwca 2013 roku o godz. 12:00 do Willi Caro na otwarcie wystawy „Schönwald – wieś z przeszłości” oraz obchody Dnia schönwaldzkiego.

 

 

 

 

 

 

 

Otwarcie wystawy „Schönwald – wieś z przeszłości”
oraz „Dzień schönwaldzki”
16 czerwca (niedziela) 2013 r., godz. 12:00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a, Gliwice

Dzisiejszy Bojków – dzielnica Gliwic – to dawna wieś, która do 1945 roku nosiła nazwę Schönwald. Przedwojenni badacze określali ją mianem „niemieckiej wyspy na polskim Górnym Śląsku”. Wyjątkową w skali regionu, sięgającą średniowiecza historię osady, nietypowe stroje ludowe, charakterystyczne schönwaldzkie hafty i zwyczaje – szczególnie weselne – przybliży wystawa pod patronatem honorowym Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, którą od 16 czerwca będzie można oglądać w Willi Caro.

„Schonwald – wieś z przeszłości” to na Górnym Śląsku pierwsza od czasów powojennych ekspozycja poświęcona tej niezwyklej miejscowości. Uroczystości Dnia schönwaldzkiego, towarzyszące otwarciu wystawy uświetni między innymi występ chóru Arbeitskreis Schönwald wykonującego tradycyjne pieśni schönwaldzkie, pokaz haftu Magdaleny Botschek i wykład Sebastiana Groisa Przeszłość zapisana w ludziachnazwiska schönwaldzkie. Zaprezentowana zostanie również towarzysząca wystawie publikacja. Książka „Schönwald – wieś z przeszłości”  opracowana została przez Joannę Oczko i Bożenę Kubit – kurator wystawy. To pierwsze ukazujące się w Polsce po 1945 r. tak pełne opracowanie tematu, wydane w wersji dwujęzycznej, polsko-niemieckiej. Niedzielny wernisaż w ramach Dnia schönwaldzkiego będzie również jedną z nielicznych okazji, by spotkać rodowitych schönwaldzian oraz posłuchać ich niespotykanej mowy.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 16 czerwca do połowy października 2013 roku.« wsteczKONTAKT
Weronika Wiese,
manager projektów w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej,
tel.: 32 461 20 70,
faks: 32 461 20 71,
e-mail: weronika.wiese@haus.pl
PARTNERZY