Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychZapraszamy do zwiedzania wystawy „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku” 7 czerwca na Stadionie Śląskim w Chorzowie


Z przyjemnością informujemy, że dnia 7 czerwca br. w ramach Sportowej Lekcji Historii na Stadionie Śląskim w Chorzowie będzie można zwiedzać wystawę Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku”.

 

 

 

 

 

 

Prezentacja wystawy pt.:

„Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej –
wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku”

7 czerwca (piątek) 2013 roku

Stadion Śląski

ul. Katowicka 10, 41-500 Chorzów

 

 

Wystawa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku” przedstawia zawiłe dzieje górnośląskich piłkarzy w XX wieku; jest to próba ukazania wielowątkowej i trudnej historii Górnego Śląska, jego mieszkańców i stosunków polsko-niemieckich w odmiennej formie, bo przez pryzmat historii sportu. Wystawa ma na celu przede wszystkim przypomnieć lub pogłębić świadomość, jak wiele sportowych talentów urodziło się i wychowało na górnośląskiej ziemi, a potem – z uwagi na zawiłości i specyfikę górnośląskiej historii – grało w reprezentacjach narodowych zarówno Polski, jak i Niemiec. Legendy takie jak Ernst Wilimowski (Pradulla), Gerard Cieślik czy Ernst Pohl, a także dzisiejsi piłkarze-Górnoślązacy – np. Miroslav Klose i Lukas Podolski – symbolizują nie tylko losy Górnego Śląska, ale i samych Górnoślązaków. Wystawa pokazuje światowej rangi piłkarzy, których wydarzenia polityczne niejednokrotnie zmuszały do dokonywania najtrudniejszych wyborów – tych sportowych, jak i życiowych. Osiągnięcia piłkarskie śląskich futbolistów w świetle zawieruchy XX wieku są pouczającą lekcją historii regionalnej i lokalnej.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania naszej wystawy w piątek, 7 czerwca 2013 roku, na Stadionie Śląski w Chorzowie w ramach Sportowej Lekcji Historii. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się na obiektach treningowych Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sportu “Stadion Śląski” w Chorzowie dla upamiętnienia 75. rocznicy pierwszego meczu w finałach mistrzostw świata reprezentacji Polski.

WSTĘP WOLNY!

Czy wiesz, w jakich strojach grali piłkarze w latach 30-tych?
Czy pamiętasz, w jakim składzie grali Polacy przeciwko Brazylii w 1938 r.?
Tego wszystkiego dowiesz się na Stadionie Śląskim w piątek, 7 czerwca. 

Harmonogram imprezy - 7 czerwca 2013 r. – piątek:

13.00 - 17.00 Turniej piłkarski juniorów rocznika 2003/2004
17.30 - 19.30 Mecz gwiazd w strojach retro Polska-Brazylia z 1938 roku: Reprezentacja Śląska Oldboyów - Zaproszeni goście
20.00 - 22.00 Transmisja na telebimie meczu Mołdawia - Polska w el. MŚ.

POMÓŻ NAM STWORZYĆ KLIMAT Z LAT TRZYDZIESTYCH XX WIEKU!

STAŃ SIĘ CZĘŚCIĄ WIDOWNI TEGO WYJĄTKOWEGO MECZU!

PRZYJDŹ W STROJU RETRO Z LAT 30-TYCH UBIEGŁEGO WIEKU, A BĘDZIESZ MÓGŁ WYLOSOWAĆ ATRAKCYJNE NAGRODY!!! 

Do imprezy możesz się zgłosić poprzez stronę www.stadionslaski.pl« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej