Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychSpotkanie ze Szczepanem Twardochem w ramach projektu: „HAUSbesuche – Spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu”


Już dzisiaj zapraszamy do Kinoteatru Rialto w Katowicach na wieczór autorski ze Szczepanem Twardochem. Nasz gość to autor jednej z najgłośniejszych książek ostatniego czasu oraz laureat Paszportu Polityki. Rozmawiać będziemy nie tylko o „Morfinie”. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

HAUSbesuche – spotkania DOMowe.
Polska i niemiecka kultura w dialogu

Spotkanie ze Szczepanem Twardochem

6 czerwca (czwartek) 2013 r. o godz. 19.30

Kinoteatr Rialto
ul. Św. Jana 24,  40-012 Katowice

 

„Morfina” śląskiego pisarza Szczepana Twardocha to najgłośniejsza książka ostatniego czasu. Przyniosła pisarzowi rozgłos i uznanie, właśnie za nią otrzymał paszport „Polityki”. Akcja książki rozgrywa się w okupowanej przez Niemców Warszawie z 1939 roku. „Morfina” jest opowieścią o burzliwych losach wojennych Konstantego Willemanna, syna niemieckiego oficera i arystokraty oraz Ślązaczki.

"Na nudnym, szarym tle tożsamościowych dociekań polskiej literatury ostatnich lat ponura groteska Twardocha lśni niczym szlachetny kamień. Jest w tej brawurowej historii o małym, rozchwianym człowieku wtłaczanym na siłę w role mężczyzny, bohatera, Polaka czy Niemca coś z Witkacego i Gombrowicza, ale też z Konwickiego z jego najlepszych lat" - pisała "Polityka" o powieści.

Szczepan Twardoch zajmuje się także poza swoimi książkami szczególnie problematyką identyfikacji z miejscem urodzenia, jak również tożsamości narodowościowej: polskiej, niemieckiej, śląskiej. „Kim więc jestem, ja, Ślązak, który pisze ten tekst po polsku, a nie po śląsku? Kogo obchodziłby taki tekst po śląsku? Co to znaczy: Ślązak - poza tym, że niewiele? Próbuję cały czas odpowiedzieć sam sobie na to pytanie, które wydaje mi się fundamentalne, ale nie wiem dlaczego, skoro przecież nie dotyczy nikogo poza mną. Po co więc o tym pisać?" (Znak 1/2012)


Do poszukiwania, wspólnie ze Szczepanem Twardochem, odpowiedzi na to i wiele innych pytań, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu oraz Kinoteatr Rialto zapraszają serdecznie w dniu 6 czerwca 2013 r. o godz. 19.30. Podczas spotkania usłyszymy także fragmenty książki czytane przez autora. Moderacja spotkania: dr Grzegorz Olszański.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „HAUSbesuche - spotkania DOMowe” mającego na celu przybliżenie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej.

Szczepan Twardoch ur. w 1979 r., jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego. Studiował socjologie i filozofie. Mieszka w Pilchowicach pod Gliwicami. Jest pisarzem, felietonistą, autorem m.in. powieści „Wieczny Grunwald” zbioru opowiadań „Tak jest dobrze”.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem, faksem bądź telefonicznie; formularz zgłoszeniowy znajduje się poniżej) do dnia 4 czerwca br.« wsteczKONTAKT
Edyta Lisson, ifa-manager ds. kultury w
Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej,
tel. 32 461 20 70,
faks: 32 461 20 71,
e-mail: edyta.lisson@haus.pl
DO POBRANIA

Formularz zgłoszeniowy [.doc]

PARTNERZYKonsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w OpoluKinoteatr RialtoSilesia Film


Dziennik Zachodni


Nasze Miasto