Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychKonferencja: Mniejszości narodowe na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym, 7 maja br., o godz. 10.00 w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Muzeum Śląska Opolskiego, Instytut Pamięci Narodowej-oddział w Katowicach oraz Uniwersytet Opolski zapraszają na ciekawą konferencję.

 

 

 

 

 

 

7 maja br., o godz. 10.00 w progach Muzeum Śląska Opolskiego obędzie się swoisty finisaż wystawy prezentowanej w Opolu od połowy lutego pt: „Po Plebiscycie na Górnym Śląsku. Polska i niemiecka mniejszość narodowa w Prowincji Górnośląskiej i województwie śląskim w latach 1922-1939”, której jednym z organizatorów również był DWPN. Tym razem, wspólnie z Muzeum Śląska Opolskiego, Instytutem Pamięci Narodowej-oddział w Katowicach oraz Uniwersytetem Opolskim zapraszamy na konferencję: Mniejszości narodowe na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym.

Konferencja podzielona będzie na dwa bloki tematyczne, pod tytułami: Rejencja Opolska i Województwo Śląskie, w których to przez historyków omawiane będą szczegółowo aspekty ówczesnego krajobrazu kulturowo-społecznego pod względem polskiej, niemieckiej mniejszości narodowej, ale i społeczności żydowskiej i czeskiej po obu stronach granicy z 1922 roku.

Głównym celem konferencji jest zapoznanie współczesnego odbiorcy z tematyką mniejszości narodowych zamieszkujących w okresie międzywojennym teren Górnego Śląska. Skutkiem podziału terenu plebiscytowego było zaistnienie przeszło półmilionowej mniejszości polskiej zamieszkującej ówczesną Prowincję Górnośląską oraz ćwierćmilionowej mniejszości niemieckiej pozostałej w polskim przedwojennym województwie śląskim.

Poświęcenie debaty naukowej temu słabo znanemu tematowi stanowi cenne dopełnienie całości i zajmujący materiał do porównań. Szersze spojrzenie na proces, jaki miał miejsce po podziale Górnego Śląska pozwoli na wszechstronne ukazanie historii regionu i przybliży jego mieszkańcom złożoność tego zagadnienia.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w konferencji w dniu 7 maja br, w Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Św. Wojciecha 13, w Opolu.

W załączeniu znajdą Państwo szczegółowy program konferencji.

Konferencja odbędzie się w języku polskim, ilość miejsc ograniczona.

Prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 6 maja br. u. p. Beaty Woźniak, DWPN Opole, tel: 77 40 25 105, e-mail:beata.wozniak@haus.pl« wsteczKONTAKT
Beata Woźniak

tel. 77 40 25 105

fax. 77 40 25 115

e-mail. beata.wozniak@haus.pl

DO POBRANIA

Program konferencji [.doc]

PARTNERZY

Partnerzy:

Muzeum Śląska Opolskiego

Uniwersytet Opolski

Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach

Współfinansowanie:

Źródłem współfinansowania są środki Mniejszości Niemieckiej będące w dyspozycji Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych pochodzących ze wcześniejszych dotacji Rządu Niemieckiego.