Logo DWPN 1%

Spotkanie naukowo-promocyjne
Dodaj do ulubionychW dniach 9 grudnia w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego oraz 12 grudnia br., w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego odbyły się spotkania naukowo-promocyjne dot. dwujęzycznej (polsko-niemieckiej) mapy z graficznym przedstawieniem wyników plebiscytu z roku 1921 w poszczególnych miastach i gminach Górnego Śląska". Wydawcą mapy, jak i organizatorem spotkania był Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Gośćmi spotkania byli autorzy mapy: Dawid Smolorz oraz Marcin Kordecki, inicjatorzy wielu projektów z zakresu historii Górnego Śląska oraz dr Adriana Dawid, z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, oraz pan Piotr Greiner, dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach, którzy w swojej pracy naukowej doszukują się odniesień dla współczesnego Śląska, tych dwóch ważkich historycznych wydarzeń, jakim był Plebiscyt i Powstania Śląskie. Moderatorem spotkania był zaś Krzysztof Karwat, m.in. publicysta Dziennika Zachodniego oraz Tygodnika Powszechnego.

Spotkanie miało na celu poszerzenia historycznej i geograficznej wiedzy młodego pokolenia na temat tego jakże ważnego dla Górnego Śląska rozdziału historii.

Mapa z przedstawionymi graficznie wynikami plebiscytu w poszczególnych miastach i gminach Górnego Śląska prezentuje ten interesujący i zarazem bardzo skomplikowany temat w dostępny i obiektywny sposób. Każdy użytkownik mapy, bez większych problemów, odnajdzie na niej czy to swoje miejsce zamieszkania, czy miejsce zamieszkania swoich przodków, którzy w latach 20. żyli na Górnym Śląsku. Jednym spojrzeniem można dowiedzieć się, na którą z opcji głosowali mieszkańcy danej miejscowości i jej okolic. Dla uczniów, studentów, pasjonatów historii Śląska atrakcyjna mapa z interesującymi informacjami może stać się dodatkową motywacją do zapoznania się bliżej z tym ciekawym rozdziałem górnośląskiej historii.

Zakupu mapy można dokonać jedynie w siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, ul. Bojkowska 37, lub w Opolu, ul. 1-go Maja 13/2. Cena: 30,00 zł.

Wymiary mapy: 1375mm (wys.) x 972mm (szer.); mapa dwustronnie lakierowana, z rurkami PCV

Szkoły ponadpodstawowe mogą otrzymać jeden egzemplarz mapy nieodpłatnie. Mapy należy odbierać osobiście po wcześniejszym skontaktowaniu się z DWPN Opole bądź DWPN Gliwice.« wsteczKONTAKT
Dom Współpracy
Polsko-Niemieckiej Opole tel. 77 402 51 05, e-mail: haus-opole@haus.pl.

PARTNERZY
Partner spotkań naukowo-promocyjnych:


Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych