Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychMamy przyjemność poinformować o wznowieniu nakładu dwujęzycznej publikacji Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. "Niemcy w Polsce. Artykuły z polskiej i niemieckiej prasy z lat 1989-2010"


Publikacja
"Niemcy w Polsce. Artykuły z polskiej i niemieckiej prasy z lat 1989-2010"
"Die Deutschen in Polen. Artikel aus der deutschen und polnischen Presse
aus den Jahren 1989-2010"

Jak wygląda dziś, czyli 20 lat od oficjalnego uznania organizacji Mniejszości Niemieckiej przez Państwo Polskie, statut mniejszości? W jaki sposób mniejszość zmieniła się strukturalnie oraz społecznie, jakie nastroje towarzyszyły i towarzyszą temu rozwojowi?
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wydał ponownie dwujęzyczną publikację pt.: "Niemcy w Polsce. Artykuły z polskiej i niemieckiej prasy z lat 1989-2010" / "Die Deutschen in Polen. Artikel aus der deutschen und polnischen Presse aus den Jahren 1989-2010", w której znajdziemy odpowiedzi na powyższe pytania. Dwujęzyczny przegląd prasy obejmuje w sumie 36 artykułów z polskiej i niemieckiej prasy krajowej. Publikacja ta spotkała się dotychczas z wielkim zainteresowaniem - nie tylko ze strony mieszkańców regionu, ale także instytucji kulturalnych oraz mediów w Polsce i Niemczech.

Przegląd prasy skierowany jest głównie do osób zainteresowanych tematem Niemców w Polsce. W szczególności do młodych ludzi i studentów, którzy na co dzień zajmują się tą tematyką - w ramach studiów lub zajęć szkolnych. Dzięki publikacji udało nam się stworzyć wiarygodne źródło informacji, które do tej pory nie istniało. Chcąc zasięgnąć głębszej informacji, musieliśmy jak dotąd opierać się wyłącznie na przekazie ustnym, bez obiektywnej siły wyrazu.

Publikacja "Niemcy w Polsce." opatrzona jest przedmową, wprowadzającą do tematu i pomagającą zrozumieć kontekst polityczny i społeczny w odniesieniu do poszczególnych artykułów. Przedmowa napisana została przez dr. Grzegorza Janusza, Dyrektora Wydziału Praw Człowieka na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, specjalisty w zakresie kwestii mniejszości.

Wymiary: format A5, 220 stron, 115 stron w języku niemieckim i 105 w języku polskim
Cena: 12 zł

Kontakt: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Bojkowska 37 (Nowe Gliwice), 44-100 Gliwice, tel. 32 461 20 70, fax: 32 461 20 71, e-mail: haus@haus.pl


Książka została wydana dzięki wsparciu finansowemu:

a
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA)


Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą - ifa


« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej