Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychMamy przyjemność poinformować o najnowszym wydawnictwie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, którym jest popularno-naukowy album dotyczący historii Górnego Śląska p.t. "Górny Śląsk - 20 historii z XX wieku".


Publikacja
"Górny Śląsk - 20 historii z XX wieku"

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wydawnictwem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, którym jest polskojęzyczna, popularno-naukowa publikacja dotycząca historii Górnego Śląska p.t. "Górny Śląsk - 20 historii z XX wieku", powstała z udziałem ekspertów w dziedzinie historii regionalnej. Książka przybrała formę eleganckiego, ponad 200-stronicowego albumu z bogatą, kolorową ikonografią.

Publikacja p.t. "Górny Śląsk - 20 historii z XX wieku" zawiera 20 tematów obejmujących historię regionu ubiegłego stulecia. Ponieważ obecnie istnieje jeszcze możliwość rozmowy ze świadkami znaczących, często też tragicznych wydarzeń XX w., to autorzy (Dawid Smolorz, Marcin Kordecki) przeprowadzili do każdego rozdziału kilka wywiadów z tzw. świadkami historii. Tym samym wypowiedzi są, obok popularno-naukowego wywodu, ważną częścią każdego tekstu, który został dzięki temu zabiegowi niejako "spersonalizowany". Nie jest to zatem suche nagromadzenie faktów, ale wyjątkowa możliwość poznania, jak dalece historia ukształtowała losy ludzi, którzy do dziś żyją na Górnym Śląsku.

W książce zwraca się uwagę na fakty, bez których nie da się zrozumieć dzisiejszego Górnego Śląska. Ciągle istnieją niezliczone pytania dotyczące przeszłości Górnego Śląska, na które nie tylko laicy, lecz także historycy i osoby zainteresowane historią regionu nie znają odpowiedzi. Nasza publikacja podejmuje próbę rozwikłania tych zagadek. Dlaczego do dziś używa się po części dialektu morawskiego na południu Górnego Śląska? Dlaczego wielu Górnoślązaków hucznie świętowało 4 lipca 1954 roku? Dlaczego brytyjskie i amerykańskie samoloty regularnie bombardowały okolice Góry św. Anny w roku 1944? Co to było "Latający Ślązak"? Dlaczego imigranci ze wschodu jeszcze w latach 50tych liczyli na III wojnę światową? Dlaczego Czechosłowacja chciała zaanektować tereny wokół Głuchołaz, Głubczyc i Raciborza w roku 1945? Dlaczego język niemiecki jest po części językiem ojczystym dla osób dorastających w latach 60tych i 70tych na Górnym Śląsku?

Okładka:

Kilka wybranych stron [.pdf]

Spis treści [.pdf]

 

Zakupu publikacji - wydanie albumowe, bogata ikonografia, format A4, ponad 200 stron - można dokonać w siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, ul. Bojkowska 37, lub w Opolu, ul. 1-go Maja 13/2.

Cena: 50,00 zł

Kontakt: Małgorzata Prządka, menedżerka projektów, tel. 32 232 49 02, fax: 32 232 49 01; e-mail: malgorzata.przadka@haus.pl

Partnerzy:


Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu

Współpraca:

TPN« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej