Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychUczestnicy projektu "Archiwum Historii Mówionej: www.e-historie.pl" w dniach 21-23 października br., udali się w podróż studyjną do Berlina.


"Archiwum Historii Mówionej" z wizytą w
Berlinie!

Uczestnicy projektu "Archiwum Historii Mówionej: www.e-historie.pl" w dniach 21-23 października br., udali się w podróż studyjną do Berlina. Podróż była podsumowaniem III edycji projektu, realizowanego przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce

Najważniejszym punktem programu podróży było spotkanie młodych dziennikarzy projektu z dr Christophem Begnerem, Pełnomocnikiem Rządu Republiki Federalnej Niemiec ds. Wysiedleńców i Mniejszości Narodowych. Minister podkreślał jak cenne jest przekazywanie tożsamości kulturowej młodemu pokoleniu, poprzez praktyczne i właściwe podejście do dwujęzyczności polsko- niemieckiej w życiu rodzinnym i oświatowym. Młodzież postawiła odważne pytania, czy mniejszość niemiecka potrzebuje przywilejów ze strony Niemiec, i jaka jest współczesna polityka rządu niemieckiego w odniesieniu do mniejszości niemieckiej w Europie. Dyskusja z dr Bergnerem przerodziła się w wymianę podglądów na temat tożsamości polskiej, niemieckiej, ale też śląskiej.

Dr Christoph Bergner podsumował spotkanie stwierdzeniem, iż dobro i rozwój mniejszości niemieckiej zalezy od aktywnej młodzieży i podejmowaniu przez nią dialogu społecznego. 

Uczestnicy podróży spotkali się również z Thomasem Konhöuserem, kierownikiem biura poselskiego i współpracownikiem naukowym Sekretarza Stanu Hartmuta Koschyka w Ministerstwie Finansów, oraz Corneliusem Ochmannem  ekspertem ds. Europy wschodniej w Fundacji Bertelsmanna oraz członkiem zarządu Domu Współpracy Polsko- Niemieckiej. Wizyty te utwierdziły młodzież w przekonaniu, iż współczesne Niemcy żywo interesują się życiem społeczno-kulturalnym w Polsce.

W trakcie podróży młodzież zobaczyła m.in.: panoramę Berlina z zwiedzili siedzibę Reichstagu oraz zwiedzili muzeum Historyczne

Większość uczestników podróży była w Berlinie po raz pierwszy, wrócili na Śląsk z przyrzeczeniem, że nie była to ich ostatnia wizyta w tej europejskiej stolicy.

Zapraszamy Państwa do odwiedzin strony projektu
Archiwum Historii Mówionej: www.e-historie.pl« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej