Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychTematem naszego wrześniowego spotkania w ramach projektu "HAUSbesuche- spotkania domowe" były polsko-niemieckie stosunki w piłce nożnej. Naszym gościem był Thomas Urban.


HAUSbesuche - spotkania DOMowe.
Polska i niemiecka kultura w dialogu
Spotkanie z Thomasem Urbanem

15 września (czwartek) 2011, siedziba DWPN w Gliwicach

W przyszłym roku odbędą się mistrzostwa Europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie - spojrzeliśmy zatem na sport z perspektywy polsko-niemieckiej. Thomas Urban, dziennikarz, pisarz i długoletni korespondent "Süddeutsche Zeitung" w Warszawie. Thomas Urban w swojej książce pt.: "Schwarze Adler, weiße Adler. Deutsche und polnische Fußballer im Räderwerk der Politik" (w wolnym tłumaczeniu: "Biały Orzeł, Czarny Orzeł: niemieccy i polscy piłkarze w trybach polityki") przedstawia piłkarzy, których zawiłe losy ukazywane są często w polsko- niemieckim kontekście.

W sumiennie opracowanej książce pokazany jest między innymi wpływ wojny na przebieg życia polskich i niemieckich piłkarzy. W zajmujący sposób Thomas Urban przedstawia, jak polityka obydwu krajów wpłynęła na piłkę nożną. Spogląda też w teraźniejszość, kiedy pokrewieństwo piłki nożnej między dwoma krajami można znaleźć w reprezentacji Niemiec: dwie gwiazdy Miroslaw Klose i Lukas Podolski urodziły się bowiem w Polsce. Podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej będą oni rywalizować z Polską dla niemieckiej reprezentacji. Zgromadzona publiczność zadawała naszemu gościowi wiele pytań, na które on chętnie i rzetelnie odpowiadał.

Nasz gość Thomas Urban jest autorem książek pt.: "Vladimir Nabokov - Blaue Abende in Berlin" (Berlin 1999) ), "Der Verlust. Die Vertreibung der Deutschen und der Polen im 20. Jahrhundert" (Monachium 2004) oraz tomu o Polsce pt.: "Polen" serii wyd. Helmut Schmidta i Richarda von Weizsäckera pt.: "Die Deutschen und ihre Nachbarn." (Monachium 2008).

Moderatorem spotkania był Dawid Smolorz, współtwórca wystawy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt.: "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku".

Cykl "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" ma na celu przybliżenie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej. Partnerem projektu jest Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu.

Partner projektu:


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej