Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych8 czerwca 2011 roku odbyły się Podróże po Polsce z Matthiasem Kneipem. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" w Opolu w Studio M w Radio Opole.


HAUSbesuche - spotkania DOMowe.
Polska i niemiecka kultura w dialogu

 

"Z sercem w plecaku. Spotkania Niemca z Polską" jest to tytuł książki, która była głównym tematem spotkania z autorem i publicystą Matthiasem Kneipem. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu" w dniu 8 czerwca 2011 roku w Studio M w Radio Opole.

Gościem specjalnym naszego czerwcowego spotkania był Matthias Kneip. Urodzony w 1969 roku w Regensburgu pisarz studiował germanistykę, slawistykę wschodnią oraz politologię. Napisał pracę doktorską nt. politycznej roli języka niemieckiego na Górnym Śląsku w latach 1921-1999. Był lektorem języka niemieckiego i literatury niemieckiej na Uniwersytecie Opolskim, dzisiaj pracuje jako referent ds. Polski w Niemieckim Instytucie Spraw Polskich w Darmstadt. W 2009 roku ukazała się jego książka pt.: "Polenreise", przedstawiająca wrażenia autora z podróży po Polsce i tworząca mozaikę kraju. W jego najnowszej publikacji pt.: "Reise in Ostpolen. Orte am Rand der Mitte" (w wolnym tłumaczeniu: "Podróż po Polsce Wschodniej. Miejsca na peryferiach centrum") autor prezentuje miejsca i osoby napotkane w trakcie podróży wzdłuż wschodniej granicy Polski. Swoją twórczość literacką poświęca historycznej wielokulturowości polskich regionów. Podczas spotkania Matthias Kneip przedstawił nam zarówno swoją najnowszą, jak i wcześniejszą twórczość.

Ponadto autor podczas spotkania zaprezentował gościom swoje liczne wiersze, zwracając uwagę na grę słów, liczne zbieżności w języku polskim i niemieckim, a tym samym na wyzwania dla tłumacza literatury pięknej. Wskazywał również na ciekawostki, które obserwuje podczas swoich pobytów w Polsce i które próbuje zinterpretować w błyskotliwy i tym samym niesłychanie zajmujący sposób. W swojej twórczości pokazuje niuanse różnic i podobieństw w języku i kulturze polskiej i niemieckiej. Moderatorem spotkania był Tomasz Zacharewicz z Radia Opole, który przyczynił się do tego, że rozmowa stała się ciekawa i zajmująca. Fragmenty rozmowy transmitowanie były na żywo na antenie Radia Opole.

Projekt "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" ma na celu przybliżanie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej był głównym organizatorem imprezy, która odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Konsulatu Generalnego RFN we Wrocławiu/Konsulatu RFN w Opolu, oraz wspołpracy z Radio Opole.

 Nagranie rozmowy z Matthiasem Kneipem [.mpeg]

 

 

Partnerzy:


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu


Radio Opole

 « wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej