Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych"Podzielona klasa" to tytuł nowego filmu dokumentalnego w reżyserii Andrzeja Klamta. Wraz z Muzeum w Gliwicach serdecznie zapraszamy na filmową prapremierę oraz dyskusję z reżyserem.


HAUSbesuche - spotkania DOMowe.
Polska i niemiecka kultura w dialogu
Pokaz filmu oraz dyskusja z reżyserem Andrzejem Klamtem

28 października (piątek) 2011 roku, godz. 17.00
Muzeum w Gliwicach, Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a

 

Wspólnie z Muzeum w Gliwicach zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego pt.: "Podzielona klasa" wraz z dyskusją z reżyserem Andrzejem Klamtem. Premiera filmu odbędzie się w dniu 30 października 2011 roku w Urzędzie Miasta w Bytomiu, w dniu 28 października, w ramach prezentacji prapremierowej, przedstawimy mieszkańcom naszego miasta ten ciekawy dokument nt. rzeczywistości Górnego Śląska. Podczas seansu obecny będzie sam reżyser, aby osobiście przedstawić film oraz odpowiedzieć na pytania publiczności.

Reżyser filmu urodził się w 1964 roku w Bytomiu, w wieku 15 lat wyjechał do Niemiec. W filmie Andrzej Klamt odwiedza po 30 latach swoje koleżanki i kolegów z klasy szkoły podstawowej wBytomiu. W latach 70. XX wieku prawie połowa klasy wyjechała w trakcie stanu wojennego do Niemiec. Zostały tylko wolne miejsca w ławkach. Film "Podzielona klasa" podejmuje niełatwy i dotychczas w kinematografii marginalnie przedstawiany temat emigracji oraz wysiedlenia Górnoślązaków do Niemiec.
Byli uczniowie podzielonej klasy odzwierciedlają losy setki tysięcy uchodźców i wysiedleńców z Polski. Film stawia te życiorysy w kontraście do tych ludzi, którzy Polski nie opuścili i żyją tu do dziś. Czym one się różnią i jakie postawy reprezentują wychowankowie podzielonej bytomskiej klasy? Czy istnieją głębokie rowy, czy istnieją różnice, czy może zbieżności? Film podejmuje wiele kwestii i wątków polsko-niemieckich, o których dotychczas tak otwarcie jeszcze nie mówiono.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" mającego na celu przybliżenie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej. Partnerem projektu jest Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu oraz Muzeum w Gliwicach.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem, faksem bądź telefonicznie; formularz zgłoszeniowy znajduje się poniżej) do dnia 26 października.

Formularz zgłoszeniowy [.doc]

Kontakt: Agnieszka Mucha,
ifa-menedżerka ds. kultury w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, tel. 32 461 20
70, faks: 32 461 20 71, e-mail: agnieszka.mucha@haus.pl

Partnerzy:


Konsulat Generalny
RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu


Muzeum w
Gliwicach« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej