Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychZapraszamy na pokaz filmu "Ein weites Feld" ("Rozległe pole") oraz dyskusję z reżyserką Geburg Rhode-Dahl, które odbędą się 17 października (poniedziałek) br. o godz. 18:00 przy ulicy Bojkowskiej w Gliwicach


17 października (poniedziałek) 2011 r., godz. 18:00
sala 123A, budynek nr 3 (Cechownia), Nowe Gliwice
ul. Bojkowska 37, Gliwice

 

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacją Konrada Adenauera zapraszają na pokaz filmu "Ein weites Feld" ("Rozległe pole") oraz dyskusję z reżyserką Geburg Rhode-Dahl, które odbędą się 17 października (poniedziałek) br. o godz. 18:00, sala 123A, budynek nr 3 (Cechownia), ul. Bojkowska 37, Gliwice. Gliwicki seans jest jednym ze spotkań z reżyserką, które odbywają się w październiku br. w wybranych szkołach i instytucjach kulturalnych w jedenastu wybranych miastach w Polsce.

Godzinny, wielokrotnie nagradzany film pt. "Ein weites Feld" ("Rozległe pole") w reżyserii p. Gerburg Rohde-Dahl w niekonwencjonalny sposób, na dwóch poziomach narracji zajmuje się podejściem społeczeństwa niemieckiego do historii  nazizmu i okupacji w Polsce.

Z jednej strony obserwujemy postępującą budowę pomnika Holocaustu w Berlinie i słuchamy niezwykle ciekawych, spontanicznych, refleksyjnych i kontrowersyjnych komentarzy przygodnych przechodniów, robotników, a także architekta i innych osób publicznych. Z drugiej strony widz konfrontuje się ze szeczerą i bezkompromisową refleksją Gerburg Rohde-Dahl nad jej niemiecką tożsamością i kształtowaniem się własnej świadomości politycznej w kontekście historycznych i  rodzinnych  doświadczeń okresu 1939-1945.

Ojciec autorki filmu był członkiem NSDAP, urzędnikiem w okupowanej Gdyni, do której docierały wiadomości o obozie w Stutthofie. Pani Rohde-Dahl spędziła w Gdyni kilka lat wczesnego dzieciństwa, wspominając je jako "szczęśliwe". Rozmowy ze starszą siostrą to próba swoistego rozrachunku z postacią ojca i z własną postawą. Osobiste komentarze autorki są wyrazem wewnętrznych dylematów, pozostawiają otwarte pytania i skłaniają - także widza - do dalszych refleksji.

Moderacja spotkania: dr Lech Krzyżanowski, Instytut Historii, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Śląski.

Informacje dotyczące osoby Pani Rohde-Dahl, filmu "Ein weites Feld" i pozostałej twórczości autorki znajdują się na stronie: www.rohdedahl.de

Informacje dotyczące cyklu spotkań filmowych z reżyserką znajdują się na www.kas.pl.

Film będzie pokazywany z polskimi napisami. Dyskusja będzie tłumaczona na język polski.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Wymagane potwierdzenie uczestnictwa (mailowo, faxem lub telefonicznie).

Kontakt: Aleksandra Bernais, menedżerka projektu,
tel.: 32 461 20 77, fax: 32 461 20 71, e-mail: aleksandra.bernais@haus.pl.

Organizator:


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej


Fundacji Konrada
Adenauera logo


Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

Gefördert aus Mitteln der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej