Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychTzw. republika berlińska będzie głównym tematem już czwartego w tym roku spotkania z cyklu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe". Serdecznie zapraszamy


HAUSbesuche - spotkania DOMowe.

Polska i niemiecka kultura w dialogu

Spotkanie z Piotrem Burasem

13 października (czwartek) 2011 roku, godz. 17.00

Sala 002, budynek nr 3 (Cechownia), Nowe Gliwice ul. Bojkowska 37, Gliwice

W 2010 roku minęło 20 lat od zjednoczenia Niemiec. Te dwadzieścia lat to nie tylko okres krzepnięcia nowych Niemiec, czyli przemiana z tzw. republiki bońskiej w republikę berlińską, lecz także czas stanowiący ujawnienie się nowych wyzwań politycznych oraz społecznych i poszukiwanie innych odnośników dla własnego stanu bycia. Piotr Buras w swojej najnowszej publikacji stwierdza: "Republika berlińska wymyśla się na nowo". Serdecznie zapraszamy na spotkanie!

Nasz gość Piotr Buras urodził się w 1974 roku w Warszawie. Pracuje jako publicysta "Gazety Wyborczej", jest ekspertem w sprawach niemieckich i tegorocznym Laureatem Nagrody Jabłonowskiego za popularyzację wiedzy o Niemczech w Polsce. Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, do czerwca 2006 roku pracował w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, wcześniej w Instytucie Studiów Politycznych PAN oraz Institute for German Studies Uniwersytetu w Birmingham. Piotr Buras opublikował m.in. książkę pt. "Pamięć wypędzonych. Grass, Beneš i środkowoeuropejskie rozrachunki" (Warszawa 2003), "Dokąd prowadzi niemiecka droga? Polityka zagraniczna Niemiec 2001-2004" (Wrocław 2005) oraz "Polens Weg. Von der Wende bis zum EU-Beitritt" (Stuttgart 2005). Piotr Buras mieszka i pracuje w Berlinie.

Cykl "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" ma na celu przybliżenie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej. Partnerem projektu jest Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie obecności (mailem, faksem bądź telefonicznie; formularz zgłoszeniowy znajduje się poniżej) do dnia 11 października br.

Formularz zgłoszeniowy [.doc]

Kontakt: Agnieszka Mucha, ifa-menedżerka ds. kultury w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, tel. 32 461 20 70, faks: 32 461 20 71, e-mail: agnieszka.mucha@haus.pl

Partnerzy:


Konsulat Generalny
RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu


Wydawnictwo
Sic!


Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Patronaty medialne:« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej