Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychSpotkanie promujące dwujęzyczną książkę "Niemcy w Polsce". Artykuły z polskiej i niemieckiej prasy z lat 1989-2010"


15 marca br., w gościnnych progach Muzeum Śląska Opolskiego, odbyło się pierwsze spotkanie promujące najnowszą publikację Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. "Niemcy w Polsce. Artykuły z polskiej i niemieckiej prasy z lat 1989-2010". Gośćmi spotkania, byli autorzy wybranych artykułów: Zbigniew Górniak, dziennikarz Radia Opole oraz Joanna Pszon, na codzień redaktorka Gazety Wyborczej w Opolu. W roli moderatora wystąpił Rafał Bartek, Dyrektor Generalny DWPN. Wśród liczącej ok. 80 osób publiczności nie zabrakło przedstawicieli Mniejszości Niemieckiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, jak również licznie zgromadzonej młodzieży, m.in. słuchaczy Wydziału Historii i Politologii Uniwersytetu Opolskiego. Spotkanie przerodziło się w zażyłą dyskusję, w której udział wzięli zarówno przedstawiciele środowiska Mniejszości Niemieckiej, jak i większości polskiej. Tematem spotkania było przede wszystkim postrzeganie Mniejszości Niemieckiej w przeszłości i obecnie, które to właśnie w tejże publikacji zostało przedstawione zarówno z polskiej jak i niemieckiej strony, poprzez różne punkty widzenia autorów. Publikacja "Niemcy w Polsce" Została wydana dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jak również Instytutu Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (IfA).

22 marca br. w Centrum Organizacji Kulturalnych "PEREŁKA"przy ul. Studziennej 6 w Gliwicach odbyło się drugie spotkanie skoncentrowane wokół książki pt. "Niemcy w Polsce. Artykuły z polskiej i niemieckiej prasy z lat 1989-2010". W spotkaniu z czytelnikami uczestniczyli znani śląscy dziennikarze, publicyści, autorzy książek - Krzysztof Karwat związany z "Tygodnikiem Powszechnym" i Jan Dziadul z tygodnika "Polityka". Na spotkanie to zawitało ok. 40 osób, m.in. przedstawiciele mniejszości niemieckiej oraz regionalnych mediów. Książkę zaprezentował, dyskusję poprowadził i podsycał cytatami, Rafał Bartek - dyrektor generalny DWPN. Słowa prezentacji rozbudziły dyskusję na temat śląskości, kwestii narodu śląskiego oraz jego tożsamości.

Nieodpłatny egzemplarz publikacji można otrzymać w siedzibach Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, w Opolu przy ul. 1-go Maja 13/2, Tel. 77 402 51 05, e-mail: beata.majnusz@haus.pl i w Gliwicach przy ul. Bojkowskiej 37, Tel. 32 461 20 70, e-mail: haus@haus.pl

 

Opole Gliwice
 
 

 
 
 
 


« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej