Logo DWPN 1%

Festiwal Śląskie Lato Muzyczne
Dodaj do ulubionychFestiwal Śląskie Lato Muzyczne

12 sierpnia (piątek) 2011 r., godz. 19:00
aula Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
w Katowicach (ul. Zacisze 3)

 

Chcąc uczcić przypadającą w tym roku 20. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz Towarzystwem Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Głuchołazach oraz Tomaszem Tomaszewskim, Dyrektorem Artystycznym Festiwalu, organizują Śląskie Lato Muzyczne. Koncert z udziałem wybitnych osobistości odbędzie się w auli Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach 12 sierpnia br. (piątek) o godz. 19:00.

Na koncert składać się będzie recital wokalny sopranistki Jacqueline Wagner, solistki Deutsche Oper Berlin, z pieśniami do poezji urodzonego na Śląsku niemieckiego poety Josepha von Eichendorffa. Przy fortepianie solistce akompaniować będzie Elena Nogaeva, goszcząca na estradach m.in. Konzerthausu w Wiedniu, Filharmonii Berlińskiej i Monachijskiej. W programie pieśni Felixa Mendelssohna, Johannesa Brahmsa, Roberta Schumanna i Richarda Straussa. Polskie przekłady wierszy Eichendorffa recytować będzie polski aktor Waldemar Kotas.

Gościem specjalnym Festiwalu będzie Sekretarz Stanu w Niemieckim Ministerstwie Obrony Thomas Kossendey, który wygłosi krótki wykład na temat Traktatu i jego konsekwencji dla stosunków pomiędzy oba krajami. Patronat honorowy nad koncertem objął Piotr Uszok, Prezydent Miasta Katowice.

 

  • Jacqueline Wagner - studiowała w Manhattan School of Music, gdzie odniosła wielki sukces w roli Donny Anny (opera Don Giovanni Mozarta). Tytuł licencjata zdobyła w Oakland University w Michigan, gdzie zagrała rolę tytułową jako Siostra Angelica (opera Giacomo Pucciniego). Dwukrotna laureatka stypendium Towarzystwa Jenny Lind oraz laureatka stypendium Fullbrighta. Na scenie koncertowej śpiewała m.in. mszę c-moll oraz Requiem Mozarta a także Eliasza (oratorium Felixa Mendelssohna-Bartholdy`ego). Sukcesy odnosiła także jako Contessa (Wesele Figara), Jebbel (Germania) i Stefan (Romeo i Julia). Jacquelin Wagner zdobyła ponadto w 2009 roku drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Królowej Norwegii Sonji, a w 2008 roku została finalistką konkursu Placido Domingo Operalia. Niedawno zdobyła także drugie miejsce podczas słynnej Vinas Francisco Singing Contest International.
  • Elena Nogaeva - absolwentka Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Od 1992r. mieszka w Niemczech. Jako solistka i kameralistka występowała w Holandii, Austrii, Szwajcarii, Irlandii, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Rosji, m.in. w Konzerthaus w Wiedniu, Filharmonii Berlińskiej i Monachijskiej, Gewandhaus w Lipsku, Concertgebouw w Amsterdamie. Zainicjowała powstanie Festiwalu Muzyki Kameralnej "Oldenburger Promenade" oraz Międzynarodowego Konkursu Młodych Muzyków w Dolnej Saksonii. Jako animatorka życia muzycznego z sukcesami prowadzi rozmaite cykle popularyzujące kulturę muzyczną.  W 1999r. założyła orkiestrę kameralną "New European Chamber Soloists", pełni też funkcję dyrektora artystycznego cyklu koncertów "Classics in the New Festival Hall". Od lat prowadzi popularne audycje radiowe. (źródło: http://www.filharmonia.wroclaw.pl/magazine/showPeople/61)
  • Waldemar Kotas - urodzony w 1950 w Końskich. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (1972). Od początku związany z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Pracował również w Teatrze Polskim w Poznaniu (1973-75), w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (1984-88) oraz w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (1988-92). Jest laureatem nagród aktorskich: Złota Maska 1986 w Częstochowie, Najpopularniejszy Aktor Opola 1997, Złota Maska 1998 w Opolu, otrzymał również wyróżnienie w konkursie MKiS i ZASP na najlepszą rolę romantyczną za Księdza w spektaklu Dziady albo Młodzi Czarodzieje wg A. Mickiewicza w reż. Adama Sroki (1998) oraz reżyserskich: I miejsce za reżyserię Pchły Szachrajki Jana Brzechwy na Festiwalu Widowisk dla Dzieci i Młodzieży w Wałbrzychu w 1985r., Złota Żabka na Festiwalu Przedstawień dla Dzieci w Bytomiu w 1985 i 1986r. Ponadto jest autorem sztuk dla dzieci: Foczka akrobatka (wystawionej w Opolu, Częstochowie i Warszawie), Straszliwie straszne straszydło (Częstochowa, Wrocław), Czas Czarodziej (Opole) oraz programów edukacyjnych i drobnych form scenicznych dla dzieci. (źródło: http://www.teatrkochanowskiego.art.pl/index.php?id=11&aid=15)

Wstęp na koncert jest wolny. Liczba miejsc
ograniczona. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa:

  • Aleksandra Bernais, menedżerka projektu, tel. (32) 461 20 70, e-mail: aleksandra.bernais@haus.pl
  • Akademia Muzyczna w Katowicach, tel. (32) 779 21 00

Kalendarz koncertowy tegorocznego Śląskiego Lata Muzycznego można znaleźć tutaj [.doc]

Organizator:


Towarzystwo Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Głuchołazach

Partner:


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu
Drogowa Trasa Średnicowa 51, Chorzów
tel. (32) 349 49 02
www.autoboss.dealervolvo.pl

Patronat honorowy:

- Prezydent Miasta Katowice

Patronat medialny:


Ultramaryna« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej