Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych"Stoi na stacji lokomotywa, Ciężka, ogromna i pot z niej spływa - Tłusta oliwa. Stoi i sapie, dyszy i dmucha, Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha!", rymował Julian Tuwim wpisując nam w świadomość fascynację podróży pociągiem. 11 czerwca br.


Kraków-Berlin-XPRS
w dniu 11 czerwca 2011 r.
Interwencje teatralne w pociągu EC Wawel
na trasie Katowice-Kędzierzyn Koźle

Akcja teatralna na dworcu PKP Gliwice o godz. 9.50

W dniu 11 czerwca 2011 r. na trasie pociągu EC Wawel, łączącego codziennie miasta Kraków i Berlin, odbędzie się przedsięwzięcie pt. "Kraków-Berlin-XPRS", stanowiące interwencje teatralne w pociągu oraz na dworcach i w miejscach, przez które pociąg przejeżdża. Głównymi organizatorami projektu są: Dom Norymberski w Krakowie, Narodowy Stary Teatr w Krakowie oraz Teatr im. Maksima Gorkiego w Berlinie. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej będący lokalnym partnerem chce poprzez swój udział w tym międzynarodowym wydarzeniu podjąć próbę zmierzenia się z polsko-niemiecką historią, dotyczącą miejsc, które pociąg mija na swojej trasie.

Międzynarodowa trasa pociągu EC Wawel wielokrotnie powiązana była z wydarzeniami historycznymi, o których podróżujący często nie mają pojęcia. M.in. przecina ona dawną polsko-niemiecką granicę, która dzieliła Górny Śląsk w okresie od 1922 do 1939 roku. W ramach podróży "Kraków-Berlin-XPRS" pragniemy upamiętnić ten, jakże ważny dla naszego regionu, okres historyczny występem celnika, który w pociągu na trasie Katowice-Kędzierzyn Koźle przedstawi podróżującym realia przemieszczania się po Górnym Śląsku 20-lecia międzywojennego.

Na samym dworcu PKP Gliwice na peronie nr 4 o godz. 9.50 odbędzie się akcja teatralna upamiętniająca historyczne znaczenie naszego miasta dla całej Europy. Chłopcy-gazeciarze rozpowszechnią wiadomość o tzw. Prowokacji Gliwickiej, czyli o napadzie niemieckich żołnierzy na Radiostację Gliwicką w dniu 31 sierpnia 1939 roku, który stanowił punkt wyjściowy dla rozpoczęcia drugiej wojny światowej. W pociągu z kolei będzie miało miejsce przedstawienie fragmentów powieści pt.: "Pierwsza polka", wielkiego gliwickiego pisarza Horsta Bienka. Scenki wyreżyserowane będą przez Dariusza Jezierskiego i przedstawione przez aktorów gliwickiego Teatru Nowej Sztuki.

Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników Górnego Śląska, Polski i Niemiec w tą wyjątkową podróż!

Rezerwacji biletów na przejazd pociągiem "Kraków-Berlin-XPRS" można dokonać na stronach: www.gorki.de oraz www.stary-teatr.krakow.pl.

[kontakt]Agnieszka Mucha,
ifa-menedżerka ds. kultury w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, tel. 32 461 20
70, faks: 32 461 20 71, e-mail: agnieszka.mucha@haus.pl

[/kontakt]

« wsteczPARTNERZY

Partnerzy:


Konsulat Generalny
RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu


Urząd Marszałkowski
Województwa Śląskiego - Projekt współfinansowany ze środków Samorządu
Województwa Śląskiego.Dom Norymberski


Stary Teatr w Krakowie
Teatr Nowej Sztuki
Teatr im. Maksima Gorkiego w Berlinie