Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychDom Współpracy Polsko-Niemieckiej serdecznie zaprasza na spotkanie wokół książki "Górny Śląsk- 20 Historii z XX Wieku".


Spotkanie, którego gośćmi będą Dawid Smolorz oraz Marcin Kordecki, autorzy najnowszej publikacji, którą jest popularno-naukowy album dotyczący historii Górnego Śląska p.t. "Górny Śląsk - 20 historii z XX wieku"

Rozpocznie się w dniu 31 maja 2011 r. (wtorek) o godz. 16.00 w gmachu głównym Muzeum Śląska Opolskiego przy Małym Rynku 7, 45-023 Opole, w sali odczytowej, wejście od ul. Muzealnej.

Publikacja p.t. "Górny Śląsk - 20 historii z XX wieku" zawiera 20 tematów obejmujących historię regionu ubiegłego stulecia. Ponieważ obecnie istnieje jeszcze możliwość rozmowy ze świadkami znaczących,często też tragicznych wydarzeń XX w., autorzy publikacji przeprowadzili do każdego rozdziału kilka wywiadów z tzw. świadkami historii. Wypowiedzi te - obok popularno-naukowego wywodu - są ważną częścią każdego tekstu, który został dzięki temu zabiegowi niejako "spersonalizowany". Nie jest to zatem suche nagromadzenie faktów, ale wyjątkowa możliwość poznania, jak dalece historia ukształtowała losy ludzi, którzy do dziś żyją na Górnym Śląsku.

W książce zwraca się uwagę na fakty, bez których nie da się zrozumieć dzisiejszego Górnego Śląska. Ciągle istnieją niezliczone pytania dotyczące przeszłości Górnego Śląska, na które nie tylko laicy, lecz także historycy i osoby zainteresowane historią regionu nie znają odpowiedzi. Nasza publikacja podejmuje próbę rozwikłania tych zagadek. Dlaczego do dziś używa się po części dialektu morawskiego na południu Górnego Śląska? Dlaczego wielu Górnoślązaków hucznie świętowało 4 lipca 1954 roku?

Zachęcamy Państwa bardzo serdecznie do udziału w spotkaniu promującym publikację
"Górny Śląsk- 20 Historii z XX Wieku"

 

Wstęp wolny. Potwierdzenia udziału można dokonać u p. Beaty Majnusz telefonicznie pod numerem 77 402 51 05 lub e-mailem: beata.majnusz@haus.pl do dnia 30 maja br.

Serdecznie zapraszamy!« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej