Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych8 czerwca br. zapraszamy na Podróże po Polsce z Matthiasem Kneipem, publicystą oraz autorem licznych książek poruszających na różne sposoby wątek wielokulturowości polskich regionów.


HAUSbesuche - spotkania DOMowe.
Polska i niemiecka kultura w dialogu

8 czerwca br. (środa), godz. 17.00
Studio M w Radio Opole
ul. Strzelców Bytomskich 8
45-084 Opole

 

"Orte, die ein Land erzählen", czyli "miejsca opowiadające o kraju" brzmi podtytuł książki Matthiasa Kneipa pt.: "Polenreise" (w wolnym tłumaczeniu: "Podróż po Polsce") przedstawiającej okolice oraz osoby, dzięki którym autor tworzy topografię kraju i jego regionów bogatych w dziedzictwo wielokulturowe. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu/Konsulat RFN w Opolu, jak i Radio Opole zapraszają serdecznie w ramach cyklu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu" dnia 8 czerwca br. o godz. 17.00 na Podróże po Polsce z pisarzem i publicystą Matthiasem Kneipem.

Projekt "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" ma na celu przybliżanie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej.

Gościem czerwcowego spotkania jest Matthias Kneip. Urodzony w 1969 roku w Regensburgu studiował germanistykę, slawistykę wschodnią oraz politologię. Napisał pracę doktorską nt. roli politycznej języka niemieckiego na Górnym Śląsku w latach 1921-1999. Był lektorem języka i literatury niemieckiej na Uniwersytecie Opolskim, dzisiaj pracuje jako referent ds. Polski w Niemieckim Instytucie Spraw Polskich w Darmstadt. W 2009 roku ukazała się jego książka "Polenreise", przedstawiająca wrażenia autora z podróży po Polsce i tworząca mozaikę kraju. W jego najnowszej publikacji pt.: "Reise in Ostpolen. Orte am Rand der Mitte" (w wolnym tłumaczeniu: "Podróż po Polsce Wschodniej. Miejsca na peryferiach centrum") autor prezentuje ludzi i miejsca napotkane w trakcie podróży wzdłuż wschodniej granicy Polski. Swoją twórczość literacką autor poświęca historycznej wielokulturowości polskich regionów. Podczas spotkania Matthias Kneip przedstawi nam zarówno swoją najnowszą, jak i wcześniejszą twórczość.

Moderatorem spotkania będzie Teresa Kudyba, reportażystka, dokumentalistka, producentka TV, Prezes Zarządu Radia Opole S.A.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu.

Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie obecności (mailem, faksem bądź telefonicznie; formularz zgłoszeniowy znajduje się poniżej) do dnia 6 czerwca.

Formularz zgłoszeniowy [.doc]

Kontakt: Agnieszka Mucha, ifa-menedżerka ds. kultury w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, tel. 32 461 20 70, faks: 32 461 20 71, e-mail: agnieszka.mucha@haus.pl

Partnerzy:


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu


Radio Opole« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej