Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych"Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku"


Wernisaż wystawy pt.:
"Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej -
wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku"

Poniedziałek, 9 maja 2011 roku, godz. 17.30
Landtag NRW w Düsseldorfie
Platz des Landtags 1
40221 Düsseldorf, Niemcy

Wystawa przedstawia zawiłe dzieje górnośląskich piłkarzy w XX wieku; jest to próba ukazania wielowątkowej i trudnej historii Górnego Śląska, jego mieszkańców i stosunków polsko-niemieckich w odmiennej formie, bo przez pryzmat historii sportu. Wystawa ma na celu przede wszystkim przypomnieć lub pogłębić świadomość, jak wiele sportowych talentów urodziło się i wychowało na górnośląskiej ziemi, a potem - z uwagi na zawiłości i specyfikę górnośląskiej historii - grało w reprezentacjach narodowych zarówno Polski, jak i Niemiec. Legendy takie jak Ernst Wilimowski (Pradulla), Gerard Cieślik czy Ernst Pohl, a także dzisiejsi piłkarze-Górnoślązacy - np. Miroslav Klose i Lukas Podolski - symbolizują nie tylko losy Górnego Śląska, ale i samych Górnoślązaków. Wystawa pokazuje światowej rangi piłkarzy, których wydarzenia polityczne niejednokrotnie zmuszały do dokonywania najtrudniejszych wyborów - tych sportowych, jak i życiowych. Osiągnięcia piłkarskie śląskich futbolistów w świetle zawieruchy XX wieku są pouczającą lekcją historii regionalnej i lokalnej. Jednocześnie nie zrozumiemy losów górnośląskich sportowców, jeśli obce będzie nam spojrzenie na historię Górnego Śląska z szerszej, europejskiej perspektywy.

Od 1986 roku w dniu 9 maja w krajach członkowskich Unii europejskiej odchodzi się Dzień Europy. W Landtagu NRW w Düsseldorfie w ramach Wieczoru Parlamentarnego pt.: "Unia Europejska - Niemcy - Ruch europejski w Nadrenii Północnej Westfalii" uroczyście otwarta zostanie wystawa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wernisaż wystawy stanowić będzie rozpoczęcie programu imprezy, której towarzyszyć będą występy muzyczne oraz dyskusje panelowe nt. procesów integracji w UE. Celem spotkania jest zarówno wymiana poglądów, przemyśleń, uwag pomiędzy obywatelami jak i sformułowanie dalszych wyzwań oraz celów budowania silnej UE.

Program imprezy [.pdf]

Partnerzy:


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu


Landtag NRW« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej