Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych15 marca (w Opolu) oraz 22 marca (w Gliwicach) Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza serdecznie na spotkania promujące książkę "Niemcy w Polsce. Artykuły z polskiej i niemieckiej prasy z lat 1989-2010".


Spotkania promujące dwujęzyczną publikację Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt.

"Niemcy w Polsce. Artykuły z polskiej i niemieckiej prasy z lat 1989-2010"

Termin: 15 marca 2011 roku (wtorek), godz. 17.00
Miejsce: Gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego przy Małym Rynku 7, Opole, sala odczytowa, wejście od ul. Muzealnej

Goście: publicyści, dziennikarze "Radia Opole" - Marek Świercz oraz Zbigniew Górniak

Termin: 22 marca 2011 roku (wtorek), godz. 17.00

Miejsce: Centrum Organizacji Kulturalnych "PEREŁKA"przy ul. Studziennej 6 w Gliwicach

Goście: Krzysztof Karwat, publicysta, krytyk, pisarz oraz Jan Dziadul, dziennikarz "Polityki", pisarz

Przegląd prasy oraz wybór artykułów, którego dokonał Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej na potrzeby dwujęzycznej, polsko-niemieckiej publikacji "Niemcy w Polsce. Artykuły z polskiej i niemieckiej prasy z lat 1989-2010", ma na celu pokazanie istnienia mniejszości niemieckiej w Polsce z perspektywy czasu. Artykuły zamieszczone w publikacji mają z jednej strony uzmysłowić czytelnikowi, jak sytuacja mniejszości w Polsce przez ostatnie 20 lat się zmieniała, a z drugiej strony, jak odbierano to, co się wówczas działo. Zaletą takiego przeglądu jest fakt, że nie mamy tutaj do czynienia z czymś, co zostało stworzone aktualnie, lecz z tekstami, które powstawały w danym okresie, a co za tym idzie, są poniekąd "obciążone" percepcją tamtego czasu. Dodatkowym atutem publikacji jest fakt, iż artykuły zostały wybrane zarówno z polskiej jak i niemieckiej prasy ogólnokrajowej, co daje czytelnikowi okazję ku temu, aby dowiedzieć się, w jaki sposób mniejszość była postrzegana po jednej i po drugiej stronie granicy. Książka została wydana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z końcem 2010 roku.

W spotkaniach udział wezmą: Marek Świercz, Zbigniew Górniak, publicyści, dziennikarze "Radia Opole" oraz Krzysztof Karwat, publicysta, krytyk, pisarz i Jan Dziadul, dziennikarz "Polityki" i także pisarz.

Spotkanie w Opolu rozpocznie się 15 marca 2011 roku (wtorek) o godz. 17.00 w gmachu głównym Muzeum Śląska Opolskiego przy Małym Rynku 7, sala odczytowa, wejście od ul. Muzealnej. W Gliwicach spotkanie odbędzie się 22 marca 2011 roku (wtorek) o godz. 17.00 w Centrum Organizacji Kulturalnych "PEREŁKA" przy ul. Studziennej 6.

Zachęcamy Państwa bardzo serdecznie do udziału w spotkaniach promujących publikację "Niemcy w Polsce. Artykuły z polskiej i niemieckiej prasy z lat 1989-2010", która - mamy nadzieję - stanie się inspiracją do przemyśleń, dyskusji i zachętą do poszukiwania odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.

Poniżej do Państwa wglądu udostępniamy spis treści:

Spis treści [.pdf]

Podczas spotkania będzie możliwość nieodpłatnego nabycia egzemplarza książki.

Wstęp wolny. Potwierdzenia udziału można dokonać:

  • w Opolu u p. Beaty Majnusz telefonicznie pod numerem 77 402 51 05 lub mailowo pod adresem: beata.majnusz@haus.pl do dnia 14 marca br.
  • w Gliwicach u p. Anny Wilczek telefonicznie pod numerem 32 461 20 70 lub mailowo pod adresem: haus@haus.pl do dnia 18 marca br.

 

Publikacja została wydana ze wsparciem finansowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa).« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej