Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychDom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Teatrem Rozrywki w Chorzowie i Partnerami mają zaszczyt zaprosić na kolejny projekt z cyklu "Górny Śląsk - świat najmniejszy." tym razem poświęcony wybitnemu śląskiemu pisarzowi.


Stanisław Bieniasz. Śląski los.
(promocja książki K. Karwata)

21 lutego (poniedziałek), godz. 19.00
Teatr Rozrywki w Chorzowie
ul. M. Konopnickiej 1

 

Bilety w cenie 10zł do nabycia w kasach Teatru Rozrywki bezpośrednio przed imprezą.

W lutym mija 10 lat od śmierci zabrzańskiego dramaturga, prozaika, publicysty i reżysera. Przypomnimy tą niebanalną postać i jego dzieło. Bieniasz dążył do odrodzenia tożsamości górnośląskiej. Działał na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Był na tym polu pionierem. Napisał kilkanaście utworów scenicznych, wystawianych m.in. w Katowicach, Zabrzu, Sosnowcu i Koszalinie. Pięć jego sztuk zrealizował Teatr Telewizji. Wydał sześć zbiorów opowiadań i powieści. Na krótko przed stanem wojennym wyjechał do Niemiec, współpracując z Radiem Wolna Europa oraz redakcją polską Deutschlandfunk. Po 13 latach wrócił do rodzinnego Zabrza, włączając się także w życie społeczne regionu.

Pokazane zostaną obszerne fragmenty dwóch widowisk: "Urlopu zdrowotnego" i legendarnego "Starego portfela", który z powodów politycznych przez prawie 10 lat nie mógł dotrzeć do widza. Wystąpią śląscy aktorzy: Jerzy Kuczera, Andrzej Kowalczyk i Wojciech Stolorz. Twórczość publicystyczną Bieniasza komentować będzie dr Jan F. Lewandowski. Wieczór zakończy promocja książki Krzysztofa Karwata zatytułowanej "Stanisław Bieniasz. Śląski los".

Szczegółowe informacje: Małgorzata Prządka, e-mail: malgorzata.przadka@haus.pl, tel. 32 4612070, fax: 32 461207

Partnerzy:


Teatr Rozrywki w
Chorzowie


Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego


Urząd Miasta Zabrze


Carbo Energia


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu/Konsulat RFN w Opolu« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej