Aktualności
„Dylematy dziennikarza regionalnego - tematy których ciąg dalszy nie nastąpi”
Zapraszamy młodzież, studentów i wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnym spotkaniu organizowanym w ramach cyklu „HAUSowe czwartki”, które odbędzie się 13 marca 2014 r. o godz. 16:00 w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Gościem spotkania będzie dziennikarz Krzysztof Ogiolda oraz Paweł Fornol uczestnik V edycji projektu „Archiwom Historii Mówionej”.
„Dylematy dziennikarza regionalnego - tematy których ciąg dalszy nie nastąpi” - to temat kolejnego spotkania z cyklu „HAUSowe czwartki”, które skierowane jest przede wszystkim do młodzieży, studentów i niedawnych absolwentów z środowiska mniejszości niemieckiej, ale także wszystkich zainteresowanych tematem.
Gościem spotkanie będzie Krzysztof Ogiolda, dziennikarz Nowej Trybuny Opolskiej działu społecznego oraz i uczestnik V edycji projektu Paweł Fornol.
Dziennikarz XXI w. powinien przekazywać wiadomości w sposób zwarty i rzeczowy oraz możliwie najbliższy faktom, zjawiskom czy wydarzeniom dziejącym się w regionie - co daje możliwość rozszerzenia wiedzy odbiorcy o regionie. Na spotkaniu będziemy dyskutować czy dziennikarz w dzisiejszych czasach posiada cechy charakteru, takiej jak: ciekawość świata, chęć dążenia do prawdy, odkrywania tajemnic, dociekliwość…Czy dzisiejsze media mogą być wzorem dla młodych pokoleń, czy jest w dzisiejszym świecie młody człowiek zdolny poznać historię starszego pokolenia? a przede wszystkim czy starsze pokolenie jest wstanie zaufać młodej generacji pracującej w mediach publicznych … na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas „HAUSowego czwartku”
Na spotkaniu będziemy prezentować efekty pracy młodych dziennikarzy projektu „Archiwum Historii Mówionej”, najnowszą publikację Domu Współpracy Polsko – Niemieckiej!!
Wyjątkowa publikacja pt. „Zwyczaje i obyczaje górnośląskie/ Życie religijne” jest zaproszeniem i wprowadzeniem do niezwykłego świata „historii mówionej”.. do spotkania teraźniejszości z przeszłością. Jest to zderzenie wewnętrznych przeżyć i doświadczeń świadka z „wielką historią” nieznaną z podręczników. Wspomnienia mieszkańców regionu, których losy były dotąd nieobecne na kartach historii – pozwalają zrekonstruować odmienny i bogatszy obraz przeszłości.
Spotkanie moderować będzie Pani Julianna Pawleta z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Spotkanie odbędzie się 13 marca (czwartek) 2014 r. o godz. 16:00 w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej przy ul. 1 Maja 13/2.
Prosimy o potwierdzenie przybycia drogą telefoniczną 77 402 51 05 lub mailowo na adres: iza.marzodko@haus.pl
Spotkanie odbędzie się w języku polskim.
Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!